Vrijeschool en basisschool de Rudolf Steinerschool is de vrije school voor Haarlem/Schalkwijk

Basisschool de Rudolf Steinerschool is de vrijeschool van Haarlem Schalkwijk

De natuur leer je
beter kennen als
je er middenin zit.

Gepubliceerd op: 24-08-2026Nieuw

2026-2027 nieuwsbrief september

Nieuwsbrief juni 2026


Ma 7 september Medezeggenschapsraad
Di 8 september Oudergesprekken 13u uit
Wo 16 septemberKlassenouderoverleg
Ma 21 septemberStudiedag Ithaka
Vrij 25 septemberMichaelsfeest 13u uit
Di 29 septemberOuderavond Kleuterklassen
Wo 30 septemberInformatiemiddag nieuwe leerlingen
Wo 30 septemberStart kinderboekenweek
Ma 5 oktoberMedezeggenschapsraad
Ma 5 oktoberDag van de leraar
Za 10 oktober t/m zo 18 oktoberHerfstvakantie
Ma 19 oktober Studiedag

In deze nieuwsbrief

  • Van de Directeur
  • Mobiele telefoons
  • Word biebouder – bouw mee aan een levende schoolbibliotheek

  • Kinderboeken over? Geef ze een tweede leven!

  • Even voorstellen

  • Kleutertuintje

  • Euritmisch bewegings onderwijs
  • Belangrijke data
  • Snelkoppelingen

Van de Directeur


Beste ouders en verzorgers,

We kijken terug op een fijne start van het schooljaar!

Het weer hielp ons de afgelopen twee weken om allemaal weer in het ritme van school te komen. Waar we in de zomervakantie nog eindeloos konden genieten van lange, warme en soms zelfs hete zomerdagen, schakelden we bij de start van het schooljaar bijna direct over naar echt herfstweer.

Vorige week vond onze eerste ouderavond van het schooljaar plaats. We begonnen de avond gezamenlijk en stelden alle medewerkers aan jullie voor. Ook stonden we stil bij een belangrijke vraag: waarom doen we binnen het vrijeschoolonderwijs eigenlijk de dingen zoals we ze doen? Daarna ging de avond verder in de eigen klassen. We hebben de avond als heel prettig en verbindend ervaren. Fijn om elkaar aan het begin van het schooljaar weer te ontmoeten en samen vooruit te kijken. Natuurlijk kon niet iedereen bij iedere klas aanwezig zijn. We hopen dat jullie in dat geval via andere ouders of de klassenleerkracht een korte terugkoppeling hebben gekregen.

Vanaf volgende week starten ook de eerste oudergesprekken. Hopelijk hebben jullie je inmiddels allemaal ingeschreven bij de klassenleerkracht.

De tweede ouderavond staat al in de jaarplanner, maar krijgt een iets andere opzet dan eerder aangekondigd. We kiezen ervoor om de ouderavonden van klas 1 en 2, klas 3 en 4 en klas 5 en 6 steeds op dezelfde avond te organiseren. De nieuwe data volgen binnenkort en zullen in de eerste twee weken van februari vallen.

Afgelopen woensdag hebben juf Chantal en ik samen met juf Symone de Buitendag meegedraaid. Wat een mooie en leerzame ochtend! Het was bijzonder om zelf te ervaren wat de kinderen tijdens deze ochtend allemaal meemaken en leren. Iets waar we trots op zijn en wat we onze kinderen in de eerste en tweede klas graag meegeven.

Koffiemoment met klassenouders en schoolleiding

Ook dit schooljaar organiseren we weer koffiemomenten met de klassenouders. Deze momenten zijn bedoeld om op een laagdrempelige manier met elkaar in gesprek te gaan over wat er binnen de school en onder ouders speelt.

Hebben jullie vragen, ideeën, suggesties of onderwerpen die jullie graag willen bespreken? Jullie kunnen natuurlijk altijd even binnenlopen bij de schoolleiding, maar jullie kunnen deze ook meegeven aan de klassenouder. De klassenouders nemen ze vervolgens mee naar het overleg.

We vinden het fijn om op deze manier regelmatig met ouders in gesprek te zijn. Het helpt ons om te horen wat er leeft en samen te blijven werken aan een fijne school voor onze kinderen.

Het eerste koffiemoment van dit schooljaar voor de klassenouders staat gepland op woensdag 16 september van 8.30 tot 9.30 uur in de teamkamer.

Ouderbijdrage

Binnenkort ontvangen jullie onze jaarlijkse brief over de vrijwillige ouderbijdrage. We vragen jullie deze brief zorgvuldig te lezen, ongeacht of jullie de bijdrage kunnen of willen betalen.

De ouderbijdrage is voor onze school van grote waarde. Dankzij de bijdragen van ouders kunnen we extra activiteiten en voorzieningen mogelijk maken die passen bij onze visie op vrijeschoolonderwijs en die het onderwijs aan onze kinderen verrijken.

In de brief leggen we uit waar de ouderbijdrage aan wordt besteed en op welke manieren jullie kunnen bijdragen. Iedere bijdrage, groot of klein, helpt ons om samen het onderwijs te bieden waar we als school voor staan.

De ouderbijdrage is en blijft volledig vrijwillig. Niet betalen heeft vanzelfsprekend geen gevolgen voor de toelating van jullie kind of deelname aan activiteiten.

We hopen dat zoveel mogelijk ouders die onze visie op onderwijs onderschrijven en de mogelijkheid hebben om bij te dragen, dit ook willen doen. Zo kunnen we samen blijven investeren in het bijzondere onderwijs dat we onze kinderen willen bieden.

Ik heb er veel zin in om er samen met de kinderen, leerkrachten en ouders weer een mooi en inspirerend schooljaar van te maken.

Hartelijke groet,

Horriah Nelissen

hnelissen@rsschool.nl


De Gouden Weken

Ontwikkeling van de kinderen

De eerste weken van het schooljaar noemen we de Gouden Weken. Het zijn belangrijke weken waarin een groep zich vormt, kinderen elkaar opnieuw leren kennen en we samen werken aan gewoontes en afspraken die de basis leggen voor de rest van het schooljaar.

Maar eigenlijk gaat wat we in deze weken doen over iets groters. School is niet alleen een plek waar kinderen leren lezen, schrijven en rekenen. Het is ook een samenleving in het klein, een oefenplaats waar kinderen iedere dag leren hoe ze met zichzelf en met anderen omgaan.

Hoe maak je contact? Hoe werk je samen? Hoe ga je om met verschillen? Hoe los je iets op als het even niet vanzelf gaat? En hoe ontdek je wie je zelf bent en wat je kunt bijdragen?

Op school mogen kinderen daarin oefenen. Ze mogen zich stoten, vallen en weer opstaan. Soms voelen ze zich alleen, soms hebben ze veel vrienden om zich heen. Ze gaan de ene dag blij en voldaan naar huis en hebben de andere dag misschien iets meegemaakt wat moeilijk of niet leuk was. Ook die ervaringen horen bij opgroeien. Ze helpen kinderen om te leren, te groeien en weerbaarder te worden.

Je zou kunnen zeggen dat kinderen op de basisschool leren om steeds grotere heuvels te beklimmen. Wanneer ze uiteindelijk aan de voet van de volgende berg staan, de middelbare school, hebben ze al heel wat uitdagingen overwonnen en veel vertrouwen en ervaring opgedaan.

Leerstof is ontwikkelingsstof

Binnen het vrijeschoolonderwijs is ‘leerstof is ontwikkelingsstof’ een belangrijk uitgangspunt. We bieden kinderen niet alleen kennis en vaardigheden aan. De leerstof helpt hen ook om zich als mens te ontwikkelen. Daarbij gaat het om kennis en kunde, maar ook om sociale en culturele vaardigheden, zelfstandigheid, zelfredzaamheid en persoonsvorming. Of, zoals pedagoog Gert Biesta het beschrijft: kwalificatie, socialisatie en subjectificatie. Onze leerkrachten zetten zich iedere dag in om kinderen hierin te begeleiden. Stap voor stap krijgen zij meer vertrouwen, verantwoordelijkheid en zelfstandigheid, zodat ze na hun basisschooltijd stevig genoeg staan om aan een volgende etappe te beginnen.

Dat doen we samen

Die ontwikkeling vindt natuurlijk niet alleen op school plaats. Ze begint thuis en gaat daar iedere dag verder. Ouders en verzorgers spelen daarin een belangrijke rol.

Juist daarom hebben we elkaar nodig. School en thuis vormen samen de omgeving waarin kinderen kunnen oefenen, ontdekken, groeien en soms ook mogen struikelen. Door samen op te trekken, helpen we hen om uiteindelijk op eigen benen te staan en hun plek te vinden in de samenleving die zij later zelf mede vorm zullen geven.

De Gouden Weken zijn daarmee niet alleen de start van een nieuw schooljaar. Ze leggen een basis waarop we samen het hele jaar verder bouwen.

We kijken ernaar uit om er samen met de kinderen en jullie een mooi schooljaar van te maken.

Hartelijke groet,

Team Rudolf Steinerschool

Mobiele telefoons

De afspraken en regels rondom mobiele telefoons en smartwatches

Graag brengen wij ons beleid rondom mobiele telefoons en smartphones nogmaals onder jullie aandacht. Onze school kiest bewust voor een minimale inzet van schermen en digitale middelen. Dat betekent ook dat we het gebruik van mobiele telefoons en smartwatches op school niet toestaan. Tegelijk begrijpen we dat sommige ouders, vooral van leerlingen van klas 4, 5 en 6, het prettig vinden als hun kind na schooltijd bereikbaar is, bijvoorbeeld wanneer het zelfstandig naar huis of sport gaat. De mobiele telefoons kunnen pas buiten het schoolplein gebruikt worden.


Regels rondom mobiele telefoons

· Mobiele telefoons die toch meegenomen zijn naar school worden aan het begin van de dag ingeleverd bij de leerkracht.

· De leerkracht bewaart de telefoon en aan het einde van de schooldag krijgt het kind het apparaat weer terug.

· Wordt een telefoon tóch gebruikt tijdens schooltijd? Dan wordt deze ingenomen. Ouders of verzorgers kunnen het apparaat na schooltijd ophalen bij de leerkracht. Het wordt niet teruggegeven aan het kind.


Regels rondom Smartwatches

· Smartwatches die berichten kunnen ontvangen en lezen, zijn niet toegestaan tijdens schooltijd, deze worden ’s ochtends ingeleverd bij de leerkracht en aan het einde van de dag weer mee naar huis.

· Wordt een smartwatch toch gebruikt tijdens schooltijd? Dan wordt deze ingenomen. Ook hier geldt: een ouder of verzorger haalt het apparaat op bij de leerkracht.


De telefoons of smartwatches mogen na schooltijd, buiten het schoolplein, pas weer gebruikt worden.


Goed voorbeeld doet goed volgen

Omdat goed voorbeeld doet volgen, willen we jullie, als ouders en verzorgers, ook vragen geen mobiel te gebruiken in de school of op het schoolplein.


Belangrijk verzoek aan ouders

Stuur je kind tijdens schooltijd geen berichtjes, ook niet via een smartwatch. Dit leidt tot onrust in de klas én bij je kind.

Moet je écht iets dringends doorgeven? Neem dan contact op met de leerkracht via Parro, of met de administratie:

info@rsschool.nl

023 – 5403395


Even alles op een rijtje

· Mobiele telefoons, smartwatches en andere apparaten blijven liever thuis.

· Toch mee? Dan worden ze ’s ochtends ingeleverd bij de leerkracht.

· Aan het einde van de dag krijgt het kind het apparaat terug.

· Toch gebruikt tijdens schooltijd? Dan wordt het apparaat ingenomen en alleen aan een ouder of verzorger meegegeven.

· Op het schoolplein is geen gebruik van mobiele telefoons en smartwatches toegestaan.


In klas 4 t/m 6 wordt dit in de klas besproken, het zou fijn zijn als jullie dit ook thuis willen doornemen met je kind.


Heel hartelijk dank voor jullie medewerking! Samen komen we in levendige verbinding!

Kinderboeken over? Geef ze een tweede leven!

Voor onze jaarlijkse Kinderboekenmarkt zijn we op zoek naar kinderboeken die nog een ronde mee kunnen. Misschien staat er thuis een boekenkast vol verhalen die niet meer worden gelezen, terwijl een ander kind er juist heel blij van zou worden.


Tijdens de Kinderboekenweek mogen alle kinderen van klas 1-6 onder schooltijd op zoek naar een nieuw boek. Met jouw donatie help je mee om leesplezier door de hele school te verspreiden en krijgen mooie boeken een nieuwe eigenaar.


Heb je kinderboeken over die nog in goede staat zijn? Dan ontvangen we ze graag de komende tijd in de kistkasten in het gangetje bij klas 2.


Ook buiten de Kinderboekenmarkt om zijn boekendonaties welkom. Geschikte boeken worden na selectie toegevoegd aan onze schoolbibliotheek, zodat nog meer kinderen ervan kunnen genieten.

Word biebouder – bouw mee aan een levende schoolbibliotheek

Onze schoolbibliotheek is een plek waar kinderen kunnen dwalen, ontdekken en hun liefde voor verhalen laten groeien. Om deze plek warm, uitnodigend en inspirerend te houden, zoeken we ouders die mee willen helpen.


Als biebouder draag je bij door:


  • De boekenhoek netjes en overzichtelijk te houden.
  • Kinderen te begeleiden bij het kiezen van een passend boek.
  • Mee te denken én te organiseren rondom activiteiten die de liefde voor lezen en verhalen aanwakkeren – van voorleesmomenten tot kleine boekententoonstellingen.

Tot nu toe waren biebouders vaak tussen 8:30 en 9:30 uur aanwezig. Maar dat is zeker geen vereiste. Er is ruimte om samen te kijken wat het beste werkt.


Je hoeft geen bibliotheekervaring te hebben – enthousiasme voor boeken en plezier in werken met kinderen is genoeg. Samen maken we van de bieb een plek waar ieder kind zich welkom voelt en waar verhalen tot leven komen.


Doe je mee? Meld je aan bij juf Julia of meester Jasper en help mee om van onze bibliotheek het kloppend hart van verhalen en verbeelding te maken.

Even voorstellen

Dag! Mijn naam is Manon en dit schooljaar ben ik op dinsdag, donderdag en vrijdag de klassenjuf van klas 1.


Zelf maakte ik in groep 6 de overstap van het reguliere onderwijs naar Vrijeschool Kennemerland, waar ik heel toevallig bij Horriah in de klas kwam. Daarna ging ik naar het Rudolf Steiner College en behaalde ik later mijn bachelor Creative Business.


Mijn liefde voor het onderwijs groeide toen ik lesgaf op het Spaarne College. Vanuit mijn eigen ervaring weet ik hoe waardevol vrijeschoolonderwijs kan zijn: je gezien voelen en je niet alleen cognitief, maar ook kunstzinnig en sociaal ontwikkelen.


Ik kijk ernaar uit om hier nu zelf aan bij te dragen en samen met de kinderen een heel mooi schooljaar te beleven!


Groetjes,

Manon

Kleutertuintje


Wat heerlijk dat we een kleutertuintje hebben waar we van alles kunnen oogsten! De zonnebloem die we daar gezien hebben, hebben we later geknutseld.

Op Vrij Waterland zijn we bramen gaan plukken en hebben de bramenjam op het zelf gebakken broodje gegeten.

Euritmisch Bewegings Onderwijs


Sinds een aantal jaren geef ik het vak Euritmisch bewegingsonderwijs op de Rudolf Steinerschool aan de klassen 1 tot en met 3 op de Engelandlaan en de Duitslandlaan. Met het vertrek van mijn collega Ingrid Dekker heb ik ook de overige klassen onder mijn hoede gekregen.

Voor mij is het heel bijzonder om hier les te mogen geven; in de jaren zeventig bezocht ik zelf de Rudolf Steinerschool op de Engelandlaan.


Ik geef de kinderen les volgens de door Jiri Brummans ontwikkelde Dynameis methodiek. Deze lessen kenmerken zich door een voortdurende muziekstroom waarin de kinderen kennismaken met euritmische vormen, (volks)dansen en geklapte en gestampte ritmes. De lagere klassen worden meegenomen in een verhaal.


Met de kleuterklassen geniet ik iedere week van een sprookje. We hebben al geskied met Olle, gezorgd dat Pelle nieuwe kleren heeft gekregen en nu beleven we de lotgevallen van Raponsje.


In klas 1 staan de sprookjes als vertelstof centraal. Dit komt ook terug in de euritmielessen. Gedragen door de muziek worden de kinderen meegenomen in een sprookje of een verhaal over dieren. De euritmische vormen de cirkel en de spiraal komen aan bod.


In de euritmielessen in klas 2 worden er nog steeds fabels nagespeeld maar gaan we ons ook verder bekwamen in de vormen (onder andere het splitsen) en leren we de spiegeldans. We gaan aan het werk met de koperen staven.


De vertelstof in de derde klas komt uit het oude testament en dat zien we ook terug in de lessen, bijvoorbeeld bij de zitdans Hava Nagila. De vormen worden aangevuld met de lemniscaat. Het werken met de koperen staven wordt moeilijker. Aan de hand van een gedicht over de Ark van Noach leren we het euritmisch alfabet.


In de vierde klas vullen we de vormen aan met de dubbele kruising. We werken net als in de klas met de vier windrichtingen en leren een stokkendans. Door de dans Clocks leren we om naar de muziek te luisteren zodat we op het juiste moment op onze plek terug keren. De vertelstof komt uit de Edda en dat zien we ook terug in de euritmielessen: krachtig uitgesproken stafrijmen al dan niet met stokken!


In de vijfde klas wordt de driedubbele kruising toegevoegd aan het vormenrepertoire. We werken zelf gedichten uit met behulp van de klankgebaren uit het alfabet en presenteren die aan elkaar. De dansen zijn dynamischer en we verplaatsen ons in rijen.


In de zesde klas worden de vormen, oefeningen en dansen herhaald zodat de kinderen ze zelfstandig kunnen uitvoeren. We oefenen ritmes en breiden de staafoefeningen uit.


Euritmisch bewegingsonderwijs staat voor mij vooral voor bewegingsplezier maar heeft ook een belangrijke sociale component; hoe verhouden we ons tot elkaar en de ruimte. Wat laat

ik zien van mijzelf. Ik ben blij dat ik daar mijn steentje aan kan bijdragen.


Dit schooljaar organiseer ik graag in overleg met het team open lessen zodat u ook een impressie kunt krijgen van het euritmisch bewegingsonderwijs van uw kind!

Schoolvakanties 2026-2027

Herfstvakantie: za 10 oktober t/m zo 18 oktober

Kerstvakantie: vrij 18 december t/m zo 3 januari

Voorjaarsvakantie: za 20 februari t/m zo 28 februari

Meivakantie za 24 april t/m zo 9 mei

Zomervakantie: za 10 juli t/m zo 23 augustus


Studiedagen 2026-2027

Ma 21 september

Ma 19 oktober

Do 12 november vanaf 13u

Vr 8 januari

Di 30 maart t/m vrij 2 april

Di 22 juni vanaf 13u


Vrije middagen 2026-2027 les tot 13.00 uur

Di 8 september Oudergesprekken

Vr 25 september Michaelsfeest

Wo 11 november Sint Maarten

Vr 4 december Sint Nicolaas

Do 17 december Kerstviering

Vr 19 februari Verkleedfeest

Di 9 maart Oudergesprekken

Do 25 maart Paasviering

Vr 16 april Sportdag

Vr 14 mei Pinksterfeest

Vr 18 juni Sint Jansfeest

Do 8 juli Opruimdag (laatste dag kleuters)

Vr 9 juli Laatste dag, 11u uit


Oudergesprekdagen

Wo 26 augustus Ouderavond klas 1 t/m 6

Di 8 september Oudergesprekken

Di 29 september Ouderavond Kleuterklassen

Di 27 oktober algemene ouderavond Rekenonderwijs op de vrije school

Wo 20 januari Wereld Avond Café ouders Schoolplan '27-'31

Di 9 februari Ouderavond klas 1 t/m 6

Wo 3 maart Ouderavond Kleuterklassen

Di 9 maart Oudergesprekken


Overige belangrijke data

Za 24 oktober Schoolpleinwerkdag

Za 30 januari Schoolpleinwerkdag

Za 20 maart Schoolpleinwerkdag

Di 13 april Klassenpresentatie 8:45

Do 8 juli Laatste schooldag kleuters les tot 13.00 uur

Vr 9 juli Laatste schooldag klas 1 t/m 6 les tot 11.00 uur


Klassenouder Overleg met directie en IB 8.30 – 9.30 uur in de lerarenkamer

Wo 16 september

Wo 25 november

Wo 17 februari

Wo 26 mei


Vergaderdata Medezeggenschapsraad

Ma 7 september

Ma 5 oktober

Ma 2 november

Ma 11 januari

Ma 8 februari

Ma 8 maart

Ma 5 april

Ma 10 mei

Ma 7 juni

Snelkoppelingen